Upravna hišaPloščad
sreda, 29. maj 2013 - 19:00

Festival fotografije in človekovih pravic, odprtje festivala

Festival je pod pokroviteljstvom Varuhinje človekovih pravic Vlaste Nussdorfer.

S festivalom želijo organizatorji spodbuditi družbeno odgovorno uporabo fotografije kot orodja za zaščito in promocijo človekovih pravic ter za izražanje kritičnega pogleda na globalno-lokalna družbena dogajanja. Poudarek je na fotografijah dokumentarne narave, ki spodbujajo refleksijo in razpravo, imajo moč  politične in družbene mobilizacije ter spodbujajo kritičen razmislek o globalnih razvojnih prizadevanjih.

Program odprtja

Sreda 29. 5. 2013
Ob 19.00: Otvoritev festivala in predavanje: Jérôme Delay (AP) (upravna hiša SEM)
Predavanje in predstavitev del priznanega francoskega fotografa Jeroma Delaya, ki živi v Johannesburgu in je glavni fotograf agencije AP za Afriko, kjer je deloval v vrsti različnih vlog – bil je glavni fotograf v Jeruzalemu, stalni fotograf in urednik mednarodne fotografije v Parizu ter mednarodni fotograf v Londonu in Parizu. Pokrival je dogajanje v Beli hiši, olimpijske igre v Calgaryju, svetovna prvenstva v nogometu in konflikte po vsem svetu: na Bližnjem vzhodu (Izrael, Palestina, Libanon, Irak), v Afriki (Somalija, Etiopija, Ruanda, Kongo, Mali, Čad, Sudan, Slonokoščena obala), na Balkanu (Bosna, Kosovo, Albanija, Makedonija, Srbija), na Severnem Irskem, Haitiju, Kašmirju in v Afganistanu. Prejel je tudi številne nagrade: Pictures of The Year International, Atlanta Photojournalism Seminar, Eisie Awards, White House News Photographers Association, APME Awards, National Headliners Awards, Overseas Press Club, International Photos of the Year in Excellence in Journalism award. Dvakrat je bil Pulitzerjev finalist, prejel pa je tudi najvišjo nagrado Associated Press, The Gramling Award for Journalistic Excellence.  Predavanje bo potekalo v angleškem jeziku.

Ob 21.00: Multimedijske projekcije (ploščad SEM)
Walter Astrada (Undesired), Stephanie Sinclair (Too Young to Wed), Agencija VII (Incarceration's Stigma) in Fernando Moleresa (Waiting for Justice)

Drugi dogodki v Slovenskem etnografskem muzeju
Četrtek, 30. 5. 2013