Foitovi fotografski zapisi na steklu
Predavanje
torek, 7. marec 2017 - 18:00
2 uri
Prost vstop!

Afrika pred objektivom: fotografije iz prve polovice 20. stoletja

dr. Marko Frelih (SEM), Blaž Verbič (Muzej Velenje)

Ob gostujoči razstavi Muzeja Velenje AFRIKA 1931 - Foitovi fotografski zapisi na steklu vas Slovenski etnografski muzej vljudno vabi na predavanje dveh muzejskih kolegov:

Blaž Verbič, Muzej Velenje: Foitovi fotografski zapisi na steklu

Diapozitivi na steklu, ki sta jih posnela češki kipar František Foit in njegov rojak, biolog Jiří Baum, dokumentirajo njuno nenavadno potovanje z avtomobilom leta 1931 od severa do juga Afrike. Prikazujejo številne motive iz narave in vsakdanjega življenja domačinov.

dr. Marko Frelih, SEM:  Codellijev in Poljančev fotografski arhiv SEM

Fascinacija stikov med Evropejci in Afričani je še bolj očitna na fotografijah, ki sta jih že pred prvo svetovno vojno v nemški koloniji Togo naredila ljubljanski baron Anton Codelli in Leo Poljanec. V Togu sta za podjetje Telefunken gradila prvo radiotelegrafsko postajo in jo dokumentirala. Ustvarila sta obsežen in raznolik fond fotografskega gradiva, ki vsebuje tudi izjemno dragocene fotografije iz snemanje prvega igranega filma v Afriki z naslovom Bela boginja iz Wangore (1914).