300 let Škofjeloškega pasijona
četrtek, 25. marec 2021 - 11:00
10 min

300 let Škofjeloškega pasijona, javljanje v živo na Facebooku

Slovenski etnografski muzej 300-letnico Škofjeloškega pasijona obeležuje z manjšo priložnostno razstavo iz katere se bosta za akcijo #naprejvpreteklost #Slovenija v živo na Facebooku SEM javili dr. Nena Židov in mag. Anja Jerin, kustodinji SEM, ter direktorica muzeja Natalija Polenec.

Škofjeloški pasijon je spokorniška procesija, ki prikazuje Kristusovo trpljenje in motive iz Stare in Nove zaveze. Gre za največjo gledališko uprizoritev na prostem  v Sloveniji, pri kateri sodeluje okoli 1000 prostovoljcev. Besedilo pasijona je na osnovi predhodnih uprizoritev in predlog zapisal kapucin pater Romuald Marušič. Rokopisni kodeks, datiran z letnico 1721, velja za najstarejše ohranjeno dramsko besedilo v slovenskem jeziku in za najstarejšo ohranjeno režijsko knjigo v Evropi.