torek, 13. april 2010 - 18:00
2 uri

11. večer NAŠ ETNOMUZIKOLOG - Tomaž Rauch

torek, 13. april 2010 ob 18.00 (upravna hiša SEM)

Glasbena matica Ljubljana v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem prireja 11. večer NAŠ ETNOMUZIKOLOG. Gost bo Tomaž Rauch, pogovor bo vodila Jasna Vidakovič.

Tomaž Rauch (rojen 1964 na Jesenicah), gost tokratne prireditve NAŠ ETNOMUZIKOLOG, je 1990 diplomiral na Akademiji za glasbo v Ljubljani, bil urednik za komorno glasbo na Radiu Slovenija, se je 1992 posvetil ljudskim glasbilom in vsemu, kar je s tem povezano: raziskovanju, preučevanju, izdelovanju, razmišljanju, muziciranju, skladateljevanju in poučevanju. V svojem občutju povezuje tri različne slovenske etnične pokrajine: Gorenjsko, Primorsko in Prekmurje. Zlasti drugi dve sta našli odsev v Tomaževi ustvarjalnosti in poustvarjalnosti. In zadnji se je še posebej poklonil, ko se je v letu 1992 kot samostojni ustvarjalec na področju kulture preselil na Goričko, kjer si je ustvaril dom, družino in delovni atelje. Za etnomuzikologa ga štejemo tudi zaradi pozornosti, ki jo poleg slovenski, posveča tudi tuji ljudski glasbi.

S Tomažem Rauchom se povezujejo imena treh poustvarjalnih skupin s področja ljudske glasbe: Trinajsto prase, Marko banda in Črnobela muzika. Pa tista Edenbanda, ki je povsem uglašena na znanje, misel in estetiko Tomaža Raucha. Prezreti ne velja sodelovanja s Klarisino Dumo Levantino.
Tu je nešteto godčevskih delavnic, najbolj znana tista na vsakoletnem Folklornem festivalu v Beltincih, tu so otroški folklorni tabori, mentorstva, številna predavanja na šolah o glasbilih, pa strokovno spremljanje vseslovenskih srečanj pevcev ljudskih pesmi in godcev ljudskih viž v organizaciji Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti.

Priredbe slovenskih ljudskih pesmi in melodij ter avtorska glasba, samostojna ali kot spremljevalka filmov, gledališča, lutkovnih predstav, radijskih iger, so pomembni Tomaževi ustvarjalni dosežki, ki so našli pot tudi v elektronske medije in na nosilce zvoka, prav tako ubesedeno znanje in izkušnje v obliki pisnih razprav in radijskih oddaj.

In kaj še poganja srce našega gosta Tomaža Raucha?
Pridite, poslušajte in kaj povprašajte.