Model kitajske hiše - montaža ostrešja. Foto: Blaž Verbič.
20. oktober 2023

Restaviranje modela kitajske hiše

Restavratorska dela na maketi kitajske hiše, ki jo sestavljajo gostujoči restavratorji iz Prepovedanega mesta (Kitajska) v sodelovanju z restavratorji Slovenskega etnografskega muzeja, se bližajo h koncu.

Model kitajske hiše tako že dobiva svojo končno podobo in je kot tak odličen primer sodelovanja različnih strokovnih praks, tradicionalnih tehnik in materialov v kombinaciji z moderno tehnologijo 3D skeniranja in 3D rezkanja.

Kot pravi kitajski pregovor: Vsi cvetovi bodočnosti so v semenu sedanjosti.

Projekt restavriranja predmetov Skuškove zbirke poteka s podporo in v sodelovanju z Oddelekom za azijske študije, Znanstveno-raziskovalnim središčem Koper, Ministrstvom za kulturo in Javno agencijo za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost RS.

Restavratorji iz Prepovedanega mesta in restavratorja SEM pri delu. Foto: Blaž Verbič.3D izris modela kitajske hiše. Foto: Blaž Verbič.Restavratorji iz Prepovedanega mesta in restavratorja SEM pri delu. Foto: Blaž Verbič.Restavratorsko orodje. Foto: Blaž Verbič.