Panjske končnice
31. marec 2022

Predavanje dr. Bojane Rogelj Škafar v Mestnem muzeju

Danes ob 18ih bo kustosinja SEM, dr. Bojana Rogelj Škafar, v Mestnem muzeju v sklopu razstave Rdeče in črno: Evropa na ljubljanskem kongresu 1821 predavala o panjskih končnicah kot galerijah ljudske umetnosti.

Na lesenih ploščicah - panjskih končnicah se prikazujejo številni motivi, ki sporočajo odnos do življenja, dogodkov, družbenih razmerij, odnosov med spoloma. Te pisane podobe danes lahko beremo kot izraz ljudske umetnosti ali kot komentar aktualnega družbenega in političnega dogajanja.

Več o dogodku

V SEM so panjske končnice razstavljene v okviru razstav Ljudska umetnost med domom in svetom: Zbirki slovenske ljudske umetnosti SEM ter ljudske umetnosti NSK ter v sklopu stalne razstave Med naravo in kulturo.

Panjske končnice si lahko ogledate tudi v digitalni spletni zbirki SEM.

Panjska končnicaPanjska končnica