Odprtje razstave Zlata doba Plečnikove arhitekture
9. maj 2022

Odprtje razstave Zlata doba Plečnikove arhitekture

Prejšnji teden se je v SEM odprla razstava Zlata doba Plečnikove arhitekture, ki jo je SEM postavil na ogled ob 150. obletnici rojstva arhitekta dr. Jožeta Plečnika.

Gre za izbor fotografij Plečnikovih arhitekturnih mojstrovin, ki jih je ustvaril po Sloveniji, predstavlja pa tudi izbrana Plečnikova dela v Ljubljani, ki jih je Odbor za svetovno dediščino Unesca julija 2021 vpisal na seznam svetovne naravne in kulturne dediščine.

Razstavljene so fotografije treh fotografov, treh Plečnikovih sodobnikov. Peter Naglič, Vekoslav Kramarič, in Anton Šušteršič so bili fotografi v prvi polovici 20. stoletja, dokumentirali so vsakdanje življenje, takratne dogodke in podobo krajev, med drugim tudi Plečnikova dela.

Izjemno fotografsko gradivo danes hrani dokumentacija SEM in je prvič na ogled javnosti v takšnem obsegu. Fotografije so bile za to priložnost na novo izdelane po klasičnem analognem postopku iz originalnih negativov.

Razstavo so odprli direktorica SEM, Natalija Polenec, avtorja, Miha Špiček in Blaž Verbič, Matjaž Šporar, vnuk enega izmed avtorjev fotografij, Petra Nagliča, ter Špela Spanžel z Direktorata za kulturno dediščino.

Na ogled do 18. septembra! Lepo vabljeni v SEM.