Bukve
29. oktober 2021

Dan reformacije

Jutri praznujemo Dan reformacije, praznik, ki je tesno povezan s slovenskim jezikom. Primož Trubar, slovenski protestantski duhovnik, je namreč avtor prvih natisnjenih knjig v slovenskem jeziku, Katekizma in Abecednika. Abecednik je knjižica z abecedo, ki je služil kot pripomoček za učenje branja in pisanja slovenskega jezika.

Tudi v Slovenskem etnografskem muzeju imamo svoj “abecednik”, in sicer EtnoAbecedaŽ, otroški kotiček na stalni razstavi Med naravo in kulturo. Otroci lahko s pomočjo EtnoAbecedaŽ-a na zabaven in poučen način stopijo v stik z dediščino. Vsaka črka abecede pripada enemu pojmu ali predmetu, vezanemu na dediščino; A za avbo, B za bukve, C za cokle in tako naprej vse do Ž-ja za žrmlje.

EtnoabecedažUraTrničGlasbilo