Medičarstvo (Lectarstvo in svečarstvo). H. Perger, Slovenj Gradec, foto T. Jeseničnik, 2021, Dokumentacija SEM
17. februar 2023
BlogNovice

Dobre novice za rokodelsko panogo na Slovenskem

Vlada RS je na včerajšnji seji potrdila in sprejela predlog Zakona o ohranjanju in razvoju rokodelstva. Sprejela je sklep, da se zakon pošlje v Državni zbor v obravnavo po rednem postopku.

Kustodiat za obrt in trgovino SEM je v procesu priprav na Zakon o razvoju in ohranjanju rokodelstva pripravil obširen dokument Seznam rokodelskih panog. Dokument vključuje analitične opise 70 rokodelskih panog in njihove evalvacije z vidika obrtniških in rokodelskih znanj, spretnosti in veščin, vidika ohranjanja regionalnih prepoznavnosti in kultur, varstva in bogatenja KD, vidika prepoznavnosti in identitete, gospodarskega in družbenega napredka, učinkov na medgeneracijsko povezovanje in vseživljenjsko učenje ter učinkov na turizem.

Raziskovalni projekt je SEM (dr. Tanja Roženbergar) pripravil v sodelovanju s Konzorcijem rokodelskih centrov Slovenije (zanj Razvojni center Srce Slovenije, Mija Bokal) in samostojno zunanjo strokovnjakinjo dr. Ano Vrtovec Beno.

Pletarstvo, foto A. Brence, Dokumentacija SEMVezenje po narisku, foto T. Jeseničnik, 2022, Dokumentacija SEMRočna izdelava papirja, foto M. Cejan, 2014, Dokumentacija SEMIzdelovanje pustnih mask in oprav. Izdelava kurentij, foto B. Verbič, Dokumentacija SEM, 2021Izdelovanje izdelkov iz cvetja, dišavnic in zelišč. Izdelovanje venčkov sv. Ivana, 2022, Dokumentacija SEMIzdelovanje cvetnonedeljskih butaric, Ljubno, 2016, Dokumentacija SEM