Slovenski etnografski muzej

Na fotografiji: Janšev čebelnjak na Breznici, 2009 Foto: Franc Šivic
Kdaj 
torek, 20. maj 2025 - 14:00
Ob prijavi prejmete povezavo.
Objave so obvezne do 18. 5. 2025

Čebele v srcu kmetijstva: zagotavljanje hrane, biotske pestrosti in ohranjanja tradicije

Ob mednarodnem dnevu čebel vas AIMA, Mednarodno združenje kmetijskih muzejev, v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem vabimo na spletni dogodek, vebinar z naslovom Čebele v srcu kmetijstva: zagotavljanje hrane, biotske pestrosti in ohranjanja tradicije.

Pogosto slišimo, da je tretjina svetovne hrane odvisna od opraševalcev – med njimi ima prav posebno mesto medonosna čebela. Je to mit ali resničnost? Odnos med kmetijstvom in čebelarstvom je bil in ostaja partnerstvo vzajemnih koristi. Kako pa danes, v času sodobnih oblik sodelovanja, prepoznavamo to sinergijo med naravo in prehranskimi sistemi? Ali nam lahko stoletja izkušenj s čebelarjenjem ponudijo odgovore za prihodnost?

Pridružite se mednarodnemu spletnemu dogodku, ki ga koordinira Barbara Sosič, kustosinja iz SEM in prisluhnite priznanim strokovnjakom z različnih koncev sveta:
•    doc. dr. Maja Ivana Smodiš Škerl (Slovenija), raziskovalka na Kmetijskem inštitutu Slovenije ter predavateljica na Akademiji za čebelarstvo in Univerzi na Primorskem. Spregovorila bo o povezovanju slovenskega kmetijstva in čebelarstva ter stoletni tradiciji prevažanja čebel na različna pasišča, kar omogoča pridelavo raznolikih vrst medu in opraševanje ključnih kultur.
•    dr. Michael Rubinigg (Avstrija), čebelar z več kot 15-letnimi izkušnjami, nekdanji inšpektor za zdravje čebel, učitelj čebelarstva in povezovalec med čebelarstvom, kmetijstvom in industrijo. Vodi podjetje s področja informacijske tehnologije in čebelarstva, trenutno pa razvija projekt Pollinator Hub, podprt s strani EFSA, osredotočen na zbiranje podatkov o opraševalcih.
•    dr. Soledad C. Villamil (Argentina), entomologinja v Laboratoriju za čebelarske študije (LabEA), Universidad Nacional del Sur. Raziskuje koristne žuželke in njihovo vlogo pri opraševanju rastlin ter biološkem zatiranju plevela. Zavzema se za pozitiven odnos do žuželk in ohranjanje njihovih habitatov kot temelj trajnostnega kmetijstva.
•    ga. Namrata Khanna (Indija), direktorica zveze India Honey Alliance, izjemna poznavalka pomena čebel za indijsko kmetijstvo. Predstavila bo raznolikost medu v Indiji, vlogo opraševanja tradicionalnih kulturnih rastlin ter aktualne izzive, s katerimi se soočajo indijski pridelovalci medu.

Skupaj bomo znova odkrivali izjemno vlogo čebel in drugih opraševalcev pri zagotavljanju hrane po vsem svetu – ter spoznavali, kako se bogata dediščina in sodobne inovacije prepletajo v iskanju poti do trajnostnega kmetijstva in zdrave hrane.

Ob prijavi prejmete povezavo. Prijave in informacije: aimalecturesreg@gmail.com 
Dogodek bo potekal v angleškem jeziku.

________________________________________________________

Organizatorja: AIMA, Mednarodno združenje kmetijskih muzejev in Slovenski etnografski muzej.
 

 

 

Čebele v srcu kmetijstva - Vabilo