Dan Afrike v SEM
Vabljeni na pester program ob Dnevu Afrike v Slovenski etnografski muzej – vstop na vse dogodke je prost!
PROGRAM
Četrtek, 15. maj, 17.00–20.00
Bogolan, tradicionalna zahodnoafriška tehnika barvanja blaga
Delavnica za odrasle
Prijazno vabljeni na delavnico, namenjeno spoznavanju tradicionalne zahodnoafriške tehnike barvanja blaga bogolan. Gre za tehniko barvanja z naravnimi barvami na bombažno tkanino, na katero se rišejo tradicionalni, živalski ali človeški, motivi. Na delavnici bomo spoznali načine barvanja blaga s tehniko bogolan ter se preizkusili v risanju različnih motivov na blago, predstavljena pa bo tudi tradicionalna zahodnoafriška tehnika tkanja na zelo majhne statve.
Delavnico bo vodila umetnica iz Burkine Faso Adiarra Traore, ki ima večletne izkušnje v tkanju in barvanju blaga. Pri barvanju blaga uporablja raznolike tehnike, med njimi je tudi tehnika bogolan. Adiarra Traore v Burkina Fasu vodi tudi delavnice za mlade ženske, ki se želijo naučiti tako tkanja kot tehnik barvanja.
Med delavnico bo udeležence po afriškem delu stalne razstave Med naravo in kulturo popeljal dr. Marko Frelih.
Delavnica bo potekala v francoskem jeziku s prevodom v slovenščino. Število mest je omejeno, potrebna je prijava na: blagajna@etno-muzej.si.
Delavnico organizira Društvo Humanitas v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem v okviru Dneva Afrike, dogodka Ministrstva za zunanje in evropske zadeve RS.
Četrtek, 15. maj, 18.00–18.45
Rdeča nit: Čudežni lonček in govoreči stolček
Pripovedovanje pravljic za otroke, 4+
Na potovanje po preteklosti in domišljijskih deželah nas bodo popeljale afriške pravljice od Sudana do Gane, ki jih bomo pripovedovali ob bobnu ljudstva Ašanti na razstavi Človek in čas: Od ponedeljka do večnosti. Pripovedovali bomo o Ahmedu, ki je razumel govorico živali, o tem, kaj je ušpičil pajek Anansi in kaj se je zgodilo, ko so predmeti spregovorili.
Pripovedovalke: Nina Dečko, Jitske Hartmans in Katarina Nahtigal.
Sobota, 17. maj, 11.00–13.00
Bogolan, tradicionalna zahodnoafriška tehnika barvanja blaga, ustvarjalna delavnica Malega mojstra
Delavnica za otroke (5–12 let)
Tako kot odrasli bodo tudi otroci na ustvarjalni delavnici Malega mojstra spoznali tradicionalno zahodnoafriško tehniko barvanja blaga bogolan. Gre za tehniko barvanja z naravnimi barvami na bombažno tkanino, na kateri se rišejo tradicionalni, živalski ali človeški, motivi. Na delavnici bodo spoznali načine barvanja blaga s tehniko bogolan ter se preizkusili v risanju različnih motivov na blago, predstavljena pa bo tudi tradicionalna zahodnoafriška tehnika tkanja na zelo majhne statve.
Delavnico bo vodila umetnica iz Burkine Faso, Adiarra Traore, ki ima večletne izkušnje v tkanju in barvanju blaga.
Delavnica bo potekala v francoskem jeziku s prevodom v slovenščino. Število mest je omejeno, potrebna je prijava na: katarina.nahtigal@etno-muzej.si
Delavnico organizira Društvo Humanitas v sodelovanju s Slovenskim etnografskim muzejem v okviru Dneva Afrike, dogodka Ministrstva za zunanje in evropske zadeve RS.
Sobota, 17. maj, 15.00–17.00
Med Afriko in Slovenijo: Umetnost dvojne pripadnosti
Delavnica za dekleta slovensko-afriškega porekla
Intimna in varna ustvarjalna delavnica je namenjena dekletom slovensko-afriškega porekla (okvirno 11–15 let). Delavnica z ustvarjalnimi pristopi spodbuja pozitivno samopodobo. S pomočjo zgodb uspešnih Slovenk z afriško-slovenskimi koreninami odpira prostor za izražanje identitete, pripadnosti in občutka drugačnosti. Skozi aktivnosti se bodo udeleženke seznanile z zgodbami treh uspešnih umetnic slovensko-afriških korenin: Maše Kagao Knez, Irene Yebuah Tiran in Line Akif.
Mentorici: Jasna Gabrovšek in Maša Kagao Knez.
Udeležba je možna na podlagi predhodne prijave na mail naslov: jasna@zavodapis.si ali 031 338 616 (Romana).
Delavnico organizira Zavod APIS v sodelovanju z Ministrstvom za zunanje in evropske zadeve RS ter Slovenskim etnografskim muzejem v okviru kulturnega programa Dneva Afrike 2025.