Novembrske novosti v Knjižnici SEM ter priporočila za branje
Iz Knjižnice SEM vam prinašamo novice o naših novih pridobitvah in predlagamo tri nova priporočila:
Geograf in etnolog Milan Bufon raziskuje problematiko obmejnih območij ter manjšin, še posebej pa vprašanja etničnih skupin severnega Jadrana, med njimi slovenske narodne skupnosti v Italiji, iz katere izhaja tudi sam. Leta 2020 je izšla njegova znanstvena monografija o družbenih spremembah in narodnostni podobi slovenskih krajev na Tržaškem Ethnos in topos v knjižni zbirki Razsežnosti Slovenstva, letos pa v isti zbirki monografija Tržaški Slovenci: zgodba nekoč največje slovenske urbane skupnosti (Slovenska matica; Annalles ZRS; Založništvo tržaškega tiska). S temi deli je avtor zaokrožil svoje raziskovanje »o sobivanju, prepletanju in zlitju ljudi, kultur in jezikov na Tržaškem«. Znanstvena monografija Tržaški Slovenci je opremljena s številnimi statističnimi podatki ter z arhivskim in slikovnim gradivom. Pisana je na način, da je dostopna in zanimiva za širši krog bralcev.
Po nekajletnem premoru je ponovno zaživela pregledna razstava slovenskega rokodelstva. Trienale rokodelstva je nadaljevanje bienalnih razstav domačih in umetnostnih obrti, ki so od leta 1977 do 2015 potekala v Slovenj Gradcu. Za pripravo trienala so moči združile tri ustanove: Koroški pokrajinski muzej, Slovenski etnografski muzej in Muzej za arhitekturo in oblikovanje. Ob razstavi, ki je na ogled tudi v SEM, je izšel katalog Trienale rokodelstva: razstava sodobnih in inovativnih izdelkov na temeljih bogate kulturne dediščine (Koroški pokrajinski muzej, 2023).
V počastitev dvajsete obletnice Unescove Konvencije o varovanju nesnovne kulturne dediščine je Hrvaško ministrstvo za kulturo in medije izdalo dvojezično hrvaško angleško publikacijo Nematerijalna kulturna dobra Republike Hrvatske (2023). V njej so na oblikovno zanimiv način, ki spominja na nekoč ročno vodene kartoteke, pregledno predstavljene v pet tematskih sklopov urejene enote iz sicer spletnega registra nesnovne kulturne dediščine Hrvaške. Muzej Međimurja Čakovec pa je leto prej izdal bogato ilustrirano promocijsko publikacijo Nematerijalna baština Međimurja, v kateri najdemo vse od izpiranja zlata do festivala Međimurske popevke.