Oselniki

Leto izdaje
Strani
Naslovnica knjige Oselniki

Oslenik je kljub strojem v kmetijstvu orodje, ki ga še danes rabijo marsikod na Slovenskem.

Vendar je mnogim (različno izobraženim) ljudem popolna neznanka; beseda, ki ji ne vedo pomena. V mestu je neznana večini in na deželi prebivalcem tistih vasi, v katerih ta predmet imenujejo čisto drugače.

V uvodni študiji so predstavljeni poglavitni pojmi, izhodiščni pogledi in preučenost oselnikov doma in na tujem, zgodovina muzejske zbirke SEM, zgodovinskost in likovno oblikovanje oselnikov, izdelovalci ter tehnike izdelovanja in krašenja oselnikov, njihovo vrednotenje in nov pomen v sodobnem času. Predstavljeni so tudi osla, ognjila ter kosci in košnja kot delo in praznik.

V kataloškem delu so predstavljeni predmeti z opisi, fotografijami in risbami. Dodani sta še krajevna preglednica slovenskih narečnih imen za oslo in oselnik ter krajevna preglednica oblikovnih tipov.

Dvojezična izdaja

Kazalo knjige OselnikiO avtorici knjige Oselniki