sinergija sarajeva - fotonicni trenutki - foto Azra kadrić
festival sodobne fotografije Fotonični trenutki 2014

Sinergija Sarajeva

Odsev identitete Evrope v očeh ljudi Sarajeva

V okviru mednarodnega festivala sodobne fotografije Fotonični trenutki 2014 je v Kavarni SEM na ogled razstava, ki je rezultat inovativnega avtorskega projekta Bojana Breclja, ki je izumil profesionalni samoportretni studio z imenom Selffishstudios. Ta omogoča vsakomur, da sam sebe fotografira. Razstavljene fotografije portretov so nastajale na različnih lokacijah v Sarajevu med leti 2012 in 2014 v okviru Mednarodnega Festivala Sarajevo Sarajevska Zima.

Sinergija Sarajeva - Odsev identitete Evrope v očeh ljudi Sarajeva

je kolektivno umetniško delo, ki je nastajalo na različnih lokacijah v Sarajevu v letih 2012, 2013, 2014, v okviru Mednarodnega Festivala Sarajevo Sarajevska Zima. Projekt je bil namenjen vsem, ki so se želeli identificirati z avtoportretom in dodati izjavo, s katero so izrazili svoje mnenje in vizijo o Evropi.

Projekt se je dogajal vsako leto dvakrat, po približno 7 dni. V skupaj šestih tednih v obdobju 2012-2014 je sodelovalo in aktivno  soustvarjalo projekt preko 900 ljudi! Profesionalni samoportretni studio je inovacija Bojana Breclja in je registrirana z "odprtimi pravicami uporabe (CCrights)", pod  imenom Selffishstudios.

V prenosni obliki studia se avtor-portretiranec lahko natančno opazuje v ogledalu in se "preseneti v trenutnem izrazu", ko sam to želi. Kamero, ki je za ogledalom, portretiranec sproži preko nožnega ali ročnega sprožila. Narava samoportreteranja je, da se oseba lahko mnogo lažje in bolj kreativno izrazi, saj samoopazovanje in odsotnost fotografa dajeta priložnost za večjo čustveno sproščenost, za razliko od formalnega poziranja in stereotipnih izrazov.

Edini napotek sodelujočim v projektu je bil, da pri fotografiranju preprosto naredijo sebi všečen avtoportret, za tem pa "preklopijo v miselni del" in v formular napišejo svoje mnenje ali sporočilo Evropi.

Že v prvem letu projekta (2012), po 10 dneh Sarajevskega projekta, je bila prva razstava v Bosanskem Kulturnem Centru. V 2013 je sledila razstava v preddverju pomembne diplomatske stavbe Evropske Misije v Sarajevu. V 2014 sta sledili še dve razstavi: v atriju Hotela Evrope in v galeriji Hanikah na Baščaršiji. Vsaka razstava je pokazala nekaj več. Razstavi v Sloveniji zajemajo izbor avtoportretov z izjavami iz vseh treh let.

O avtorjih

Projekt je pravzaprav skupinski projekt: vsak, ki je sodeloval s svojim avtoportretom in izjavo, je bil udeležen kot so-avtor! Temo "Identiteta Evrope" je predlagal Ibrahim Spahić, ustanovitelj in direktor festivala Sarajevska Zima. Studio, estetiko, izbor prostorov in kadrov, kot tudi osnovni koncept projekta, ki temelji na raziskovanju identitete prostora&ljudi, je razvil Bojan Brecelj. Vsa tri leta sta pri projektu kreativno sodelovala asistenta - fotograf Andrej Firm in umetnica Ivana Petan ter občasno tudi prostovoljci, ki so delali v okviru festivala Sarajevska Zima (Berin, Enisa, Zlatan, Nermin, Nejra ...), brez katerih bi bil tempo dela, neprestano sledenje "pravim prostorom", ki "živijo" ob določenem času, polovičen.

Projekt so 2013 finančno izdatno podprli mnogi sorodniki in prijatelji ter Photon in Vibacom, brez katerih bi bil projekt po kritični kraji opreme sredi projekta zagotovo prekinjen!