Slovenski etnografski muzej

Od 
17. maj 2007
Do 
17. junij 2007

Taxi Alaksi

17. maj 2007 - 17. junij 2007

Projekt Taxi Alaksi se je začel pred Slovenskim etnografskim muzejem 10. oktobra 2006. Potem, ko je umetnica dva meseca s posebnim taksijem potovala po slovenskih krajih in snemala potnike, predstavlja na razstavi rezultate projekta.

Projekt Taxi Alaksi se je začel 10. oktobra 2006 na ploščadi pred Slovenskim etnografskim muzejem z dvomesečno potjo s t.i. taksijem Alaksi po Sloveniji. Izviren avtorski projekt Taxi Alaksi je v celoti zasnovala mlada umetnica Alexandre Filiatreau, ga organizirala in zanj v Sloveniji (v treh mesecih) našla sponzorje in pokrovitelje, saj projekt ni imel finančnega zaledja. Projekt so omogočili in podprli: Renault, Sony, Mobitel, Ateljeji Japels, Terme Krka, Francoski inątitut Charles Nodier, Pépinières Européennes pour Jeunes Artistes, Slovenski etnografski muzej, trgovina ACS, Art Center, Johnson Controls, Studio Tandem...

Alexandra Filiatreau je bila ena izmed desetih mladih umetnikov, izbranih v okviru razpisa Evropske komisije Pépinières européennes pour jeunes artistes, program, ki že petnajst let spodbuja mobilnost mladih umetnikov v Evropi ( www.art4eu.net ).

Devet mesecev je preživela v Sloveniji, kjer je organizirala projekt, potovala v svojem taksiju in pripravila razstavo, ki jo gosti SEM. Umetnica je tako s svojevrstnim taksijem, imenovanim Alaksi – s posebno opremljenim avtomobilom Renault, (zagotovilo ga je podjetje Renault v Sloveniji za čas potovanja) dva meseca potovala po Sloveniji (od 10. oktobra do 15. decembra 2006) in nudila storitev vožnje s taksijem, v zameno pa med potjo snemala svoje stranke. V večini primerov so to bili naključni ljudje, ki so jo poklicali na njeno taksi številko, na določenih krajih pa je prevažala tudi goste po hotelih. V posameznih krajih so jo s prenočiščem in prehrano gostili partnerji projekta v zameno za vožnjo s taksijem.

Projekt odraža oz. poudarja želje Alexandre Filiatreau po spoznanju novih dežel, ljudi, kulturne raznolikosti, po srečevanju in izmenjavi na njen svojstven način. Bistvo njenega ustvarjanja se zgodi na poti v gibljivem stanju, ko prenese in pretvori svoja izkušnje, doživljaje in povezave z drugimi in drugačnimi v središče svojega umetniškega eksperimentalnega dela s pomočjo kamere, fotoaparata, zvočnih zapisov, itd. Vse se je dogajalo v avtu, natančneje v taksiju. To je prizorišče, ki se ves čas premika, hkrati pa ohranja intimno vzduąje majhnega prostora. Taksi pomeni tako prostor srečanja s potniki, soustvarjalci projekta.

Slovenskem etnografskem muzeju smo se navdušili nad projektom zaradi dveh vidikov, ki ju projekt združuje: na eni strani srečevanja z drugačnostjo, s kulturno raznolikostjo, in na drugi strani zaradi metode umetničinega projekta, torej vožnje s taksijem (in taksistko) kot možnostjo srečevanja z domačini ter snemanje interakcije med voznikom in objektom raziskave.

Razstava Taxi Alaksi je torej zadnja postaja njenega multimedijskega projekta. Na razstavi se bodo obiskovalci lahko sprehodili skozi tri razstavne prostore. V prvem bo na ogled dokumentacijsko gradivo, ki pripoveduje o njenem doživljanju tega eksperimentalnega projekta - spoznavanja Slovenije. Obiskovalci bodo lahko brskali in raziskovali njen projekt na računalniku preko inetrneta ( www.alaksi.net ) ob spremljavi zvočne instalacije z zgodbami ljudi, ki so se vozili s taksijem Alaksijem.

V drugem prostoru bodo na ogled risbe in fotografije s potovanja in Alexandrina uniforma. Po besedah umetnice je njena uniforma odraz ženskosti, taksistke in tuje državljanke, ki ne govori jezika, niti ne pozna slovenskih cest.

V tretjem prostoru bo t.i. črna soba kot nekakšen virtualni avtomobil z vrtečimi avtomobilskimi sedeži, v katerem bosta hkrati tekli dve filmski projekciji in pričarali gledalcu občutek potovanja z Alexandro in njenim takratnim sopotnikom. Razstava je multimedijsko doľivetje vsakdana na nevsakdanji način. Spremlja jo katalog razstave. Na ogled bo do 10. junija 2007.