Valvasorjevo nagrado za življenjsko delo je prejel mag. Ralf Čeplak Mencin
Sporočilo za javnost
Slovenski etnografski muzej
Ljubljana, 16. maj 2025
Na slovesni podelitvi Valvasorjevih odličij za izjemne dosežke na področju muzejstva, ki jih podeljuje Slovensko muzejsko društvo, so v petek, 16. maja 2025, v Narodni galeriji, prestižno Valvasorjevo nagrado za življenjsko delo podelili mag. Ralfu Čeplaku Mencinu, muzejskemu svetniku, kustosu za muzejske zbirke Azije, Oceanije in Avstralije iz Slovenskega etnografskega muzeja.
Mag. Ralf Čeplak Mencin, muzejski svetnik, magister znanosti s področja muzeologije, kustos etnolog za zunajevropske zbirke v Slovenskem etnografskem muzeju, soorganizator muzejskega izobraževalnega programa Muzeoforum (1991–2010), predsednik Zveze muzejev Slovenije (1991–1995) in ICOM Slovenija (1997–2003), predsednik ICOM/ICME Mednarodni odbor etnografskih muzejev (2019–2025), s svojo bogato in izjemno dinamično kariero oblikuje slovensko muzeologijo in širše. Njegovo delo na področju raziskovanja, predstavljanja in umeščanja zunajevropskih zbirk v slovenski prostor je odprlo nova obzorja razumevanja globalnih kulturnih povezav. Z izjemno predanostjo je slovensko muzeologijo, s poudarkom na etnologiji in antropologiji, umestil v mednarodni prostor, tudi z aktivnim delovanjem v številnih strokovnih združenjih in na mednarodnih dogodkih.
Njegova akademska pot, okronana z magisterijem znanosti s področja muzeologije, je temeljila na širokem znanju s področja psihologije, etnologije, muzejske pedagogike ter managementa v kulturi.
Svojo muzejsko pot je začel Ptujskem muzeju in Mestnem muzeju Ljubljana, med letoma 1990 in 2021 pa je našel svoj ustvarjalni dom v Slovenskem etnografskem muzeju. Kot vodja Muzeja neevropskih kultur v Goričanah (dislocirana enota SEM) je postavil temelje za razumevanje kultur zunaj Evrope.
Po zaprtju muzeja v Goričanah in prenosu zbirk v matični muzej se je mag. Čeplak Mencin posvetil raziskovanju zbirk iz Azije, Oceanije in Avstralije, s čimer je uresničeval svoje temeljno poslanstvo: predstavljati zunajevropska kulture, njihove načine življenja in stike s slovenskim prostorom. Njegove vidnejše avtorske in soavtorske razstave so Odsev svetov, razstavi Srečevanja s Kitajsko, Afganistan – slovenski pogledi in Azija sredi Ljubljane: Življenje Skuškove zbirke, ter publikacije, med katerimi bi izpostavili knjigo V deželi nebesnega zmaja.
Pri njegovem delu izstopa raziskovanje sodobnih muzeoloških pristopov, dejavno sodelovanje z družbeno izključenimi skupinami in terensko delo. Prispeval je k prepoznavanju pomena romske kulture in opozarjal na problematiko migracij. Pri svojem delu si prizadeva za pravičnost, vključenost ter premagovanje stereotipov in diskriminacij. Tako prispeva k uresničevanju etičnega poslanstva sodobnih muzejev.
Slovenski etnografski muzej je izjemno ponosen na dosežke mag. Ralfa Čeplaka Mencina, se mu iskreno zahvaljuje in mu čestita za njegov neprecenljiv prispevek k muzejski stroki. Valvasorjeva nagrada za življenjsko delo je zasluženo priznanje njegovega izjemnega poslanstva.
Kontakt v SEM: Maja Kostric Grubišić (M: 040 187 920) in Živa M. Brecelj (M: 041 519 215), Služba za komuniciranje SEM.
E: maja.kostric@etno-muzej.si; ziva.brecelj@etno-muzej.si; etnomuz@etno-muzej.si
V prilogi pošiljamo sporočilo za javnost, fotografije pa so tri dni dostopne na povezavi: https://we.tl/t-OqtQ7hHtiy Prosimo vas, da pri objavi fotografij navajate vir. Seznam fotografij: 1 Ralf Čeplak Mencin - Foto_Andraž Blaznik 2 Ralf Čeplak Mencin - Foto_Andraž Blaznik 3 Podelitev Valvasorjevih odličij – Foto_Maja Kostric Grubišić 4 Prevzem Valvasorjeve nagrade za življenjsko delo, Fedja Čeplak Mencin – Foto_Maja Kostric Grubišić