Slovenski etnografski muzej

When 
Friday, 26. September 2008 - 16:00
Duration 
22 hours

Orkester izvirnih inštrumentov

dvodnevna glasbena delavnica

petek, 26. september 2008 od 16.00 do 20.00 ure in sobota, 27. september 2008 od 10.00 do 14.00 ure (razstavna hiša SEM)

16.00 Koncert

Delavnico vodi Peter Kus

Namen delavnice je predstaviti številne možnosti, ki jih nudi izdelovanje preprostih zvočil in inštrumentov iz različnih materialov: plastike, gume, lesa, kovine, kože, ipd. Udeležencem bo predstavila osnovna izhodišča ustvarjanja izvirnih inštrumentov in različne možnosti, ki jih lahko izberejo, ko se lotijo njihove izgradnje. Udeleženci bodo na delavnici pridobili osnovne reference, ki jim bodo služile za nadaljnjo samostojno delo: seznanili se bodo z materiali, primernimi za delo, s pripomočki, ki jih lahko uporabijo, z različnimi načini proizvajanja zvoka, z različnimi tipi glasbil, temeljnimi principi akustike ter ne nazadnje z osnovno literaturo, ki jim bo pomagala pri delu. Ogledali si bodo tudi nekatere nenavadne poskusi, ki se jih lotevajo različni graditelji inštrumentov po svetu.

V praktičnem delu delavnice bodo udeleženci lahko oblikovali različne vrste glasbil iz njih sestavili Orkester izvirnih inštrumentov. Med inštrumenti bodo aerofoni (piščali, žvižgači, klarinet, didjeridoo, dude, ipd.), kordofoni (preprosti monokordi, balonski bas, predelane akustične kitare, ipd.), idiofoni (kalimba, ksilofon iz cvetličnih lončkov, zvonovi, daxofon, različna tolkala) in elektroakustična glasbila (elektična harfa, sintetizatorji zvoka, predelani po principu circuit bending, hupafon, teremin, ipd.). Ob skupinskem muziciranju in improvizacij bodo udeleženci pripravili kratek program, ki ga bodo predstavili na javni produkciji ob zaključku delavnice.

Peter Kus je skladatelj in glasbenik, ki v zadnjem času ustvarja avtorske predstave. V njih raziskuje območje, kjer se križata področji javnega izvajanja glasbe in gledališča. Rezultati tega dela so lutkovno - glasbene predstave Črna kuhna (Mini teater, 2004), Glas (KD Priden možic, 2005), Tristan Vox (Ops! zavod Ljubljana, 2006) in Kralj prisluškuje (Ops! zavod Ljubljana, 2007). Ukvarja se tudi z raziskovanjem izvirnih glasbenih inštrumentov. Zgradil je široko paleto različnih zvočil in glasbil iz različnih materialov, ki jih je uporabil v svojih predstavah

Starostnih omejitev ni: vabljeni so otroci (tisti, mlajši od 12 let naj se delavnic udeležijo skupaj s svojimi starši), mladostniki, odrasli, družine in upokojenci. Po izdelavi inštrumentov bodo udeleženci poskušali nanje igrati in ustvarjati preproste skladbe, ki jih bomo prikazovali na krajših javnih predstavitvah, ob zaključku vsakega sklopa delavnic.

Material, potreben za izdelavo inštrumentov, bodo udeleženci dobili na delavnicah. Število mest na delavnicah je omejeno, zato prosimo za čimprejšnje prijave.

Kotizacija za dvodnevno delavnico: 15 evrov

KONTAKT in prijave

Slovenski etnografski muzej,

Sonja Kogej Rus, muzejska pedagoginja

T [01] 300 87 50, 031 345 297

E sonja.kogej-rus@etno-muzej.si