Detajl čebelarja s panjem s poslikane panjske končnice z motivom ogrebanja roja, delavnica Gregorja Benedika iz Pungerta pri Škofji Loki, 2. pol. 19. stol.
18. september 2019

Slovenski etnografski muzej na gostovanju v Rusiji z razstavo Poslikane panjske končnice: Imaginarij svetega in posvetnega

V času, ko je v Slovenskem etnografskem muzeju še odprta gostujoča razstava Ruskega etnografskega muzeja iz Sankt Peterburga Šamanizem ljudstev Sibirije, se bo Slovenski etnografski muzej že od septembra dalje predstavil v tem muzeju v Sankt Peterburgu z razstavo Poslikane panjske končnice: Imaginarij svetega in posvetnega, ki je edinstvena posebnost Slovenije in njene kulturne dediščine.

Potujočo razstavo z zbirko 113 predmetov te izvirne likovne zvrsti s številnimi motivi, ki odražajo pomen čebelarstva in ob njem mnogotere druge snovne, družbene in duhovne sestavine načina življenja  na slovenskem etničnem ozemlju od sredine 18. stoletja do 1. svetovne vojne,  je pripravila dr. Bojana Rogelj Škafar, kustodinja za ljudsko likovno umetnost in slikovne vire, SEM.

Razstava, ki je torej plod strokovnega sodelovanja SEM z Ruskim etnografskim muzejem, bo odprta 24. septembra 2019 v Sankt Peterburgu in bo na ogled do 30. novembra 2019.

Kontaktna oseba:

dr. Bojana Rogelj Škafar, avtorica razstave, kustodinja za ljudsko likovno umetnost in slikovne vire, Slovenski etnografski muzej
bojana.rogelj-skafar@etno-muzej.si, etnomuz@etno-muzej.si
T: 01 / 3008 732, www. etno-muzej.si

Poslikana panjska končnica z motivom Joba, enega od zavetnikov čebelarjev, iz zbirke SEM, 1884Letak razstavePogled na  razstavni prostorNapoved razstave na pročelju muzejaPogled na  razstavni prostorAvtorica razstave dr. Bojana Rogelj Škafar in vodja službe za komuniciranje Nina Zdravič Polič