Ne meči petard, raje mi vrzi žogo!, Foto: Blaž Verbič
21. december 2022

SEM se pridružuje akciji Petarde? Ne, hvala!

SEM, ki je psom prijazen muzej, se tudi letošnji december pridružuje projektu Petarde? Ne hvala!. S fotografijo psičke Indie, ki nosi okoli vratu zastavico s sloganom akcije, in je bila posneta v muzeju SEM, poziva svoje obiskovalce ter sledilce na različnih platformah k opuščanju pirotehnike s sloganom: Ne meči petard, raje mi vrzi žogo!.

V decembru TAM-TAM v sodelovanju s partnerji že 10. leto zapored pripravlja družbeno odgovorno akcijo »Petarde? Ne, hvala!«, ki širšo javnost nagovarja k opustitvi pirotehnike. Tudi tokrat se akcija osredotoča na neprijetne posledice, ki jih zaradi pirotehnike doživljajo hišni ljubljenčki. Hkrati akcija ne zanemarja ogrožajočih učinkov, ki jih ima uporaba petard na njihove uporabnike in okolje.

Približevanje cilju!
V 10 letih angažiranega dela je akcija dosegla več kot 85 % Slovencev. 11 slovenskih občin se je odpovedalo ognjemetu, število pa raste tudi letos. V desetletju obstoja projekta se je 6 največjih trgovcev odreklo prodaji pirotehnike. Vedno več mladih razume škodljive posledice ter se odpoveduje uporabi petard. Z letošnjo kampanjo se slavi dosežke preteklih let, vendar akcija kljub vsakoletnim uspehom žal še ni dosegla cilja.

V letošnji kampanji je združilo moči več kot 50 partnerjev –  institucij, organizacij, medijev in vidnih posameznikov z najrazličnejših vetrov – z enim samim ciljem, da petardam dokončno rečemo, »NE, HVALA!«.

Umetnine, ki zažigajo
V okviru letošnje akcije so zdaj že dobro znani junaki kampanje, Ptič, Pes in Mačka upodobljeni s pomočjo smodnika. Z »gunpowder artom« se je na belo platno naneslo smodnik in z njim izrisalo tri glavne like. Smodnik je z nežnim plamenom zapečatil ilustracije, ki so bile kasneje digitalizirane ter tako pripravljene za tisk mestnih plakatov in spletne vsebine. Z drugimi besedami – letošnje umetnine zažigajo! Dela se bodo oglasila s plakatov, družbenih omrežij, TV-zaslonov ter uporabnike s pozitivnimi sporočili nagovorile, da se petardam za vselej odpovedo.

VSI SODELUJOČI
Drama ∙ Mestno gledališče Ljubljansko ∙ Glej ∙ 10KA, klub smeha ∙ Prešernovo gledališče Kranj ∙ Mednarodni grafični likovni center ∙ Narodna galerija ∙ Muzej in galerije mesta Ljubljane ∙ Etnografski muzej ∙ Muzej za arhitekturo in oblikovanje ∙ Art kino mreža ∙ Kino Domžale ∙ Filmsko gledališče Idrija ∙ Kino Pivka ∙ Kino Velenje ∙ Kino Radolca ∙ Kino Vrhnika ∙ Kulturni dom Cerknica ∙ Zavod za kulturo delavski dom Trbovlje ∙ Sokolski dom Škofja Loka ∙ Knjižnica Toneta Seliškarja ∙ Pokrajinska in študijska knjižnica Murska Sobota ∙ Mestna knjižnica Ljubljana ∙ Layerjeva hiša ∙ Ljubljanski grad ∙ TrainStation SubArt ∙ Hiša otrok in umetnosti ∙ Narodni dom Maribor ∙ Zeleni zabojček ∙ Ekologi brez meja ∙ Petka za nasmeh ∙ Animal Angels ∙ Društvo za zaščito živali Pomurja ∙ Hrtji svet Podgorje ∙ Veterina Dobro – Grosuplje ∙ Zavod Naš kuža ∙ Gasilska zveza Slovenije ∙ Gasilska brigada Ljubljana ∙ Policijska uprava Kranj ∙ Mestna občina Ljubljana ∙ Občina Mengeš ∙ Občina Murska Sobota ∙ Občina Črnomelj ∙ Občina Krško ∙ Občina Kamnik ∙ Občina Nova Gorica ∙ Marjetica Koper ∙ GA kuhinje ∙ ŠOU ∙ ŠOUM ∙  POP TV ∙  RTV ∙ Nova 24 ∙ Večer ∙ Demokracija ∙ Žurnal24 ∙ Radio Študent ∙ Radio Capris ∙ Primorske novice

Petarde? Ne, hvala! soustvarjajo TAM-TAM, A1, Lidl Slovenija, NLB in Zavarovalnica Triglav. Kreativna zasnova: Luna \ TBWA

Ne meči petard, raje mi vrzi žogo!, Foto: Tadej KreftNe meči petard, raje mi vrzi žogo!, Foto: Tadej KreftNe meči petard, raje mi vrzi žogo!, Foto: Tadej KreftNe meči petard, raje mi vrzi žogo!, Foto: Blaž Verbič