Ploščad
četrtek, 23. avgust 2012 - 20:30

Aljoša Ternovšek, Sebastijan Horvat, Matjaž Latin, Andreja Kopač: WAS IST MARIBOR?

Proletarci vseh dežel
80 minut

Dokumentarna predstava Was ist Maribor? je posvečena vzponu in predvsem propadu največjega mariborskega industrijskega giganta, Tovarni avtomobilov in motorjev (TAM), ki je v zlatih časih zagotavljal kruh več kot devet tisočim delavcem. Bila je prava država v državi. Velikan. Zaradi finančnih in političnih interesov je v tranzicijskem obdobju postal prostor plenjenja, v katerem so delavci, ki so s srcem ljubili svoje delo in tovarno, ostali brez pravic in brez besed.

Zato so spregovorili zdaj in resnica o njihovih usodah se zdi bolj dramatična in kruta kot kakršna koli drama. Obstajajo realne žrtve. Realni rablji. To je dokumentarna drama iskrenosti in hkrati drama žalostnega absurda, ki govori o času, v katerem živimo, v katerem delo ni več vrednota in pohlep ni več eden od smrtnih grehov.

Avtorji: Aljoša Ternovšek, Sebastijan Horvat, Matjaž Latin, Andreja Kopač
Voditelja: Ida Baš, Dušan Tomažič
Nastopajo: Moški pevski zbor Slava Klavora, Pihalni orkester Svoboda, Galina Čajka in vabljeni gostje/and invited guests
Novinarska sodelavca in raziskovalca: Alma Sedlar, Vasja Jager
Video: Nejc Saje
Glasba: Sebastijan Duh
Grafični oblikovalec in fotograf: Matjaž Wenzel
Tehnični direktor: Igor Remeta
Producent: Maks Soršak
Organizator: Slavko Škvorc
Produkcija: KUD BORZA
Projekt podprl: Maribor 2012
V sodelovanju z: Cona Tezno, Pokrajinski muzej Maribor, RTV Slovenija (Regionalni center Maribor), Radio Center, Europlakat
Prevod v angleščino: Ajda Šoštarič

Predstava je v slovenščini z angleškimi podnapisi.

Mednarodni festival Mladi levi