Foto: Miklavževanje na Koroški Beli, 1965, Dokumentacija SEM
5. december 2022

Miklavž je eden od decembrskih obdarovalcev otrok

Obišče in obdaruje jih na predvečer svojega godu 6. decembra.

Otroci mu nekaj dni prej pišejo pisemca z željami o darilih.  Ne da bi ga videli, jih  Miklavž lahko obišče ponoči in darila pusti v krožnikih, peharjih,  nogavicah, čevljih ipd., ki so jih zvečer nastavili otroci.

Kot kostumiran lik se pojavlja  na  obhodih po hišah in raznih prireditvah.  Ima dolgo belo brado, oblečen je v škofovska oblačila in bele rokavice, na glavi ima škofovsko mitro, v roki pa škofovsko palico. Največkrat ga spremljajo angeli, ki nosijo darila za otroke, in hudiči oziroma parklji grozljivega videza, ki povzročajo hrup in ponekod mladino, zlasti dekleta, švrkajo s šibami in mažejo s sajami. Del spremstva so lahko tudi sv. Anton Puščavnik v meniški kuti in z zvončkom, pisar s knjigo in še nekateri drugi liki.

Obhodi Miklavža s spremstvom po hišah z obdarovanjem otrok  so razširjeni predvsem na podeželju in v manjših krajih, Miklavž s spremstvom pa obišče in obdaruje otroke tudi na raznih prireditvah in miklavževanjih, ki jih največkrat organizirajo župnije in lokalne skupnosti. V nekaterih večjih mestih organizirajo ulične Miklavževe sprevode in sejme kot začetek veselega decembra. V novejšem času se Miklavž pojavlja tudi v nakupovalnih centrih, ponekod organizirajo dobrodelne Miklavževe koncerte.

#naprejvpreteklost
#praznovanjevmuzeju

Foto: Miklavževanje na Koroški Beli, 1965, Dokumentacija SEMFoto: Miklavževanje na Koroški Beli, 1965, Dokumentacija SEMFoto: Miklavževanje na Koroški Beli, 1965, Dokumentacija SEMFoto: Miklavževanje na Koroški Beli, 1965, Dokumentacija SEMFoto: Miklavževanje na Koroški Beli, 1965, Dokumentacija SEM