BIO27: Supervernakularno – Oblikovanje za regenerativno prihodnost

Majske novosti v Knjižnici SEM ter priporočila za branje

Iz Knjižnice SEM vam tudi ta mesec prinašamo novice o naših novih pridobitvah in predlagamo tri nova priporočila:

Pri Pokrajinskem muzeju Ptuj-Ormož je izšla razstavna publikacija Sod vina skriva kup čudes: Dediščina sodarske obrti na Ormoškem (2022). Prikazuje dediščino sodarske obrti na širšem ormoškem območju od prve omembe v drugi polovici 15. stoletja do okrog 1960. leta. Publikacija nam omogoča spoznati tradicijo, delo, delovno okolje in orodja, ter izdelke sodarskih mojstrov, ki jih hranijo v omenjenem muzeju.

Izšla je monografija Materialni svet otroštva (Založba ZRC, 2023), ki jo je spisala Vanja Huzjan - etnologinja, filozofinja ter strokovna sodelavka in raziskovalka v Inštitutu za slovensko narodopisje ZRC SAZU. Otroci in s tem tudi njihova gmotna kultura so bili v etnologiji in antropologiji na Slovenskem do nedavnega deležni le obrobne pozornosti. Razredna in analiza kulture otrok je zato izjemnega pomena za naš prostor.

Zanimiv je tudi katalog BIO27: Supervernakularno – Oblikovanje za regenerativno prihodnost (Muzej za arhitekturo in oblikovanje (MAO), 2022), ki je izšel v okviru 27. bienala oblikovanja (26. 5. – 29. 9. 2022). V zadnjem desetletju je slovenski bienale oblikovanja BIO pridobil sloves zaradi eksperimentiranja in kritičnega pristopa do aktualnih tem, globljega vpogleda iz širšega oblikovalskega vidika v nekatere politične, družbene in okoljske sile, ki sooblikujejo naš svet. Bienale oblikovanja BIO27 se s temo Supervernakularno odziva na okoljske razmere in na prostorske probleme tako doma kot v svetu ter nakazuje in ponuja rešitve.

Preverite še ostale novosti v knjižnici

Sod vina skriva kup čudes: Dediščina sodarske obrti na OrmoškemMaterialni svet otroštvaBIO27: Supervernakularno – Oblikovanje za regenerativno prihodnost