Članek v pdf obliki
Prenesi pdf datoteko (459.68 KB)

Pomenljive zgodbe, zapisane v osebnih predmetih

Prispevek v prvem delu sledi izbranim teoretičnim idejam, ki materialno kulturo opazujejo kot konstitutivni del človeškega bivanja in kot pomensko stičišče osebnega in skupnega. Izpostavljen je pomen poosebljenih uporabnih predmetov (oblačil), ki lahko postanejo spominski predmeti biografske vrednosti. Drugi del prispevka temelji na ustnih, predmetnih in slikovnih virih, evidentiranih skozi trajno usmerjeno raziskovanje osebnega videza ter z njim povezane materializacije izbir, doživetij in izkušenj, spominov in spoznanj. Zgodbe o predmetih, ki so sooblikovali pretekle dnevne prakse in posebnost življenjskih mejnikov, so pravzaprav fragmentarne zgodbe o življenjih pripovedovalcev in njihovih pripadnostih drugim ljudem. Cilj prispevka je opozoriti na izredni pomen široke kontekstualizacije predmetnega sveta, ki ga kot raziskovalci (in muzealci) opazujemo, dokumentiramo, zbiramo in interpretiramo tudi, ko/če so naše pozornosti usmerjene na bolj abstraktna vprašanja in širše družbeno-kulturne pojave.