Nekoč je bil Karl May, razstava na knjižnem sejmu

Dr. Marko Frelih (SEM) je v sodelovanju s Cankarjevim domom na letošnjem 28. slovenskem knjižnem sejmu (21. - 25. 11. 2012) pripravil razstavo, ki obeležuje 100. obletnico smrti znamenitega nemškega pisatelja Karla Maya.

Na njej si boste lahko ogledali nekatere najbolj znane romane, ki opisujejo napete dogodivščine literarnih junakov na ameriškem Divjem zahodu, v eksotičnih krajih Orienta, Afrike ali Indije. Prvi prevodi iz nemščine v slovenščino so bili namreč tiskani že konec 19. stoletja, popularnost njegovih del pa se je stopnjevala po drugi svetovni vojni. Med romani, ki so izšli v posebnih zbirkah slovenskih prevodov Karla Maya, je največji odmev dosegel »Vinetou« (Winnetou). Zgodba o poglavarju ljudstva Meskalero iz rodu Apačev je bila prenešena tudi na filmski trak, kar je še dodatno pritegnilo slovenske bralce. Zvrstilo se je več filmov, ki so bili posneti predvsem na Hrvaškem, nekaj prizorov pa so snemali tudi v Sloveniji.

Poleg romanov so na razstavi predstavljeni tudi indijanski predmeti iz muzejske zbirke SEM.