Slovenski etnografski muzej

Liški pust. Foto: Miha Špiček, 2016

Slovenski kulturni praznik v SEM in nova priložnostna razstava o pustu

Sporočilo za javnost
Slovenski etnografski muzej                        
Ljubljana, 3. februar 2021

Slovenski etnografski muzej v torek, 8. februarja 2022 med 10.00 in 18.00 na široko odpira vrata s prostim vstopom in novo priložnostno razstavo Liški pust. Tako že četrto leto zapored ob Slovenskem kulturnem prazniku in v predpustnem času na ogled postavlja pustne like, katerih oprave je odkupil v preteklem letu za svojo zbirko.

O razstavi Liški pust:
Manjša priložnostna razstava, ki bo na ogled med 8. februarjem in 13. marcem 2022, prikazuje liške pustjé in pustno šego, ki je od leta 2020 vpisana v Register nesnovne kulturne dediščine. Predstavlja svatovski sprevod in je značilna za območje Kanalskega Kolovrata. Poleg fotografij liškega pusta je razstavljenih 6 celotnih pustnih likov: ta lep in ta lepa, žandar, pust, pustica z brezovo metlo, ki so iz zbirke Slovenskega etnografskega muzeja ter lik ramašton, ki je iz zbirke Etnološkega društva Liški pustjé - Kanal ob Soči. Iz obsežne zbirke Branka Žnidarčiča v so v SEM na ogled 4 obrazna naličija iz 40. let 20. stoletja. Razstavo spremlja tudi krajši video o izdelavi mask ter pustnih obhodih po vaseh.

Skupina Liški pustjé se deli na tri dele: ta lepe, ta grde in bakrene maske. V pustnem času skupina naredi obhod, obišče domačije v vaseh Markiči, Bajti, Ukanje, Britof, Strmec, Lovišče in Melinki. Od hiše do hiše hodi v sprevodu, spremlja jo harmonikaš, kot se za svatbo spodobi. Ta grdi ves čas tekajo naokoli in lovijo mladež, se norčujejo ter z zvonci in hrupom odganjajo vse slabo. Ko pridejo na dvorišče, v hišo najprej vstopijo ta lepi, ki predstavljajo vse dobro: red (žandar), zdravje (zdravnik) in rodovitnost (mladoporočenca). Pozdravijo in zaplešejo. Gospodarica in gospodar jih pogostita in jim podarita darove. Za njimi lahko v hišo vstopijo tudi ta grdi in bakrene maske.

Zgodovina pustnih obhodov na tem območju sega že v čas pred 1. svetovno vojno, v času fašizma pa je bilo šemljenje prepovedano. Leta 1947 so bili obhodi ponovno obujeni, a so v 70. letih 20. stoletja ponovno zamrli. Branko Žnidarčič je v 80. letih 20. stoletja po spominu iz otroštva začel izdelovati pustne maske in tako so se ohranile vse do danes. Posebnost pustnih likov so obrazna naličja. Ta so bila pred 1. svetovno vojno za ta lepe in ta grde kovana iz bakra, danes jih izdelujejo iz aluminija. Le ramašton, ramauš, bajarji in braja imajo še vedno bakreno masko.
Avtorica in kustosinja razstave je mag. Adela Pukl, SEM, strokovna sodelavca pa sta mag. Anja Jerin, SEM in Dejan Žnidarčič iz Etnološkega društva Liški pustjé, ki danes skrbi za ohranjanje te pustne dediščine.

Kulturni praznik v SEM – prost vstop
Ob letošnjem Kulturnem prazniku SEM vabi na brezplačne oglede vseh razstav, ki so trenutno na ogled. Razen razstave Liški pust, so to osrednja razstava Ljudska umetnost med domom in svetom: Zbirki SEM in ljudske umetnosti NSK skupine IRWIN, kjer slovenska ljudska umetnost sreča globalno ljudsko umetnost NSK; občasna razstava Mi za mizo: Od snovnega do simbolnega, ki pripoveduje zgodbe o mizi, tem vsakdanjem predmetu številnih namembnosti in tisočerih pomenov; ob razstavi MI za mizo se s plakati pod naslovom NTF za mizo predstavlja ljubljanska Naravoslovnotehniška fakulteta z izborom najboljših dvajsetih plakatov, ki s tipografsko-fotografskim prikazom predstavljajo  značilne slovenske jedi ali njihove sestavine; na ogled je razstava La Doctora: Življenje in delo slovenske znanstvenice v Paragvaju, ki predstavlja življenjsko zgodbo slovenske etnologinje, antropologinje in etno-lingvistke dr. Branislave Sušnik (razstava je na ogled samo še do konca februarja!); ter osebni razstavi Jasna Kralj Pavlovec: jas (in) SEM in Saj grem samo mimo: Mozaik razglednic in prijateljstev Aleša Debeljaka.
Za otroke in družine je SEM ob kulturnem prazniku pripravil ustvarjalno delavnico Klobuk gor pred pustom (10.00-12.00 in 15.00-17.00), še posebej pa družine vabljene k raziskovanju Delavnice Pri malem mojstru (10.00-18.00). Odprta sta tudi Trgovina SEM in Tkalski atelje.

Kontakt za razstavo Liški pust: mag. Adela Pukl, SEM, avtorica razstave,
E: adela.pukl@etno-muzej.si, T: 010 3008 700

Kontakt za kulturni praznik v SEM: Maja Kostric Grubišić, Služba za komuniciranje SEM
E: etnomuz@etno-muzej.si, T: 01 / 3008 700

Sporočilo za javnost in fotografije (zip, 96 MB)

Vabilo za 8. februarVabilo razstava