Videi
14. september 2018
Novice

Video pripovedi petih slovenskih Afričanov, ki so sodelovali na razstavi Afrika in Slovenija. Preplet ljudi in predmetov

Eksperimentalna razstava Afrika in Slovenija. Preplet ljudi in predmetov, ki je nastala v okviru evropskega projekta SWICH, se je osredotočala na obdobje gibanja neuvrščenih in je bila konceptualno zastavljena tako, da smo na eni strani spoznavali zgodbe slovenskih zbiralcev afriških zbirk, ki jih hrani muzej, in na drugi strani zgodbe slovenskih Afričanov, ki so v Slovenijo prišli kot štipendisti in po končanem študiju tu tudi ostali.

Na razstavi je sodelovalo pet slovenskih Afričanov. Skozi pogovore smo spoznali njihove poglede na primarno povezavo z domovino, prve stike z Jugoslavijo, izobraževanje, organizacije Afričanov v Jugoslaviji in Sloveniji, poklicno udejstvovanje, identiteto, kulturno izmenjavo in sedanje povezave z domovino. Vsak je izbral nekaj osebnih predmetov, ki predstavljajo njihovo dediščino, opredmetenje njihovega spomina in so tako ali drugače temelj njihovih identitet. Osebne predmete predstavljajo slovenski Afričani sami preko posnetih pripovedi.

Svoje zgodbe in osebne predmete so na razstavi predstavili Peter Bossman iz Gane, ki je prišel v Slovenijo študirati medicino, postal je uspešen zdravnik, poleg tega pa že drugi mandat opravlja delo župana Občine Piran; Joseph Rakotorahalahy iz Madagaskarja, ki je v Sloveniji študiral arhitekturo in je tudi strasten glasbenik; Richard Sendi iz Ugande, ki je študiral arhitekturo in je zaposlen na Urbanističnem inštitutu Republike Slovenije; Robert Yebuah iz Gane, ki je študiral metalurgijo in delal v različnih razvojnih podjetjih, svoje znanje pa je delil kot predavatelj v Šolskem centru v Novem mestu, in Max Zimani iz Zimbabveja, ki je v Sloveniji študiral računalništvo, pred kratkim pa je ustanovil Skuhno – svetovno kuhinjo po slovensko, ki je socialno podjetje in zaposluje migrante iz Afrike, Azije in Južne Amerike.

Kliknite na imena in si oglejte njihove pripovedi!

Peter Bossman

Joseph Rakotorahalahy