Slovenski etnografski muzej

V Afganistanu. Foto: Ralf Čeplak Mencin
Datum objave 
23. januar 2018
Kaj 
Novice
Prost vstop

Prva nedelja v februarju

dan odprtih vrat

Pridružite se nam vsako prvo nedeljo v mesecu, brezplačno si oglejte razstave in se pridružite vodstvom razstav z njihovimi avtorji.

Afrika in Slovenija. Preplet ljudi in predmetov (11.00)

Po razstavi bosta vodila soavtorja dr. Bojana Rogelj Škafar in dr. Marko Frelih.

Razstava se dotika obdobja 70h in 80h let prejšnjega stoletja, konkretneje obdobja gibanja neuvrščenih. V tem času so slovenski strokovnjaki odhajali na delo tudi v friko in nekateri med njimi so zbirali predmete, ki so danes del afriške zbirke SEMa. Skupaj z njihovimi zbiralci so predstavljeni na prvem delu razstave. Drugi del razstave je posvečen petim Afričanom, ki so v tem obdobju prišli v Slovenijo zaradi študija, tu ostali, si ustvarili družine in uspešne poklicne kariere, ter pripovedim o njihovih osebnih predmetih.

Razstava je nastala v okviru projekta SWICH – Sharing the World of Inclusion, Creativity and Heritage, ki ga sofinancira program Ustvarjalna Evropa.

Afganistan - Slovenski pogledi (16.00)

Po razstavi bo vodil avtor mag. Ralf Čeplak Mencin.

Razstava odstira poglede na deželo Afganistan, na njegovo bogato kulturno zgodovino in zapuščino, čeprav so desetletja nemirov, ki so se začeli konec 70-ih let, močno preoblikovala to kulturno krajino in ljudi.

Zgodbe več kot dvajsetih Slovenk in Slovencev, ki so potovali po Afganistanu že v zgodnjih 60-ih letih, v času, ko je bila to še miroljubna, odprta država, in drugih, ki so jo spoznavali tudi v obdobjih po tem - vse do danes, so na razstavi predstavljene skozi fotografijo, spomine in predmete iz njihovih zasebnih zbirk.

Med skoraj 400 razstavljenimi predmeti je zbirka pričevalnih predmetov o raznoliki tradicijski kulturi Afganistana 19. in 20. stoletja, izposojena za razstavo iz Muzeja za Azijo in Pacifik iz Varšave. Obsega glasbila, oblačila in pokrivala, orožje, nakit, preproge, slike ...

Na begunsko krizo in na nujnost vračanja k humani prihodnosti nas opominjajo instalacija mag. Eve Petrič Brez meja in predmeti ter šotor zbrani v begunskem centru Idomeni na grško – makedonski meji spomladi leta 2016. Posebno doživetje na razstavi ustvarja umetniška sonorična instalacija Spevi neobstoja avtorice mag. Hanne Preuss. Ogledate pa si lahko tudi umetniški projekt Begunec_begunka sem Vesne Bukovec in Widad Tamimi.