8. maj 2013

EMYA Evropska nagrada za muzej leta 2013 (EMYA 2013)

Slovenski etnografski muzej je bil leta 2013 nominiran za prestižno muzejsko nagrado EMYA. Nominacijo pridobil v konkurenci več desetih znanih evropskih prestižnih muzejev.

Srečanje je potekalo v najstarejšem mestu Belgije Tongeren v arheološkem Muzeju galsko-rimskih ostalin (Gallo Romeins Museum), kjer bodo tudi razglasili evropski muzej leta.

EMYA je tradicionalno letno srečanje evropskih muzealcev, ki deluje pod okriljem Evropskega muzejskega foruma (EMF), katerega ustanovitelj je Svet Evrope in se ukvarja s širokim spektrom dejavnosti na področju kulture v državah – članicah Sveta Evrope, torej poleg članic Evropske unije tudi Rusije in Turčije.

Nagrada Sveta Evrope (EMYA) je bila ustanovljena leta 1977, v duhu poslanstva svetovno znanega muzeologa Kennetha Hudsona in promovira odličnost v muzejih, inovativen pristop do obiskovalcev in uporablja pomen muzejskih zbirk kot doprinos družbi, tako v vzgojnem smislu, kot v smislu kreativnih industrij.

V Ljubljani smo slovenski muzealci konferenco EMYA gostili leta 1999 v Cankarjevem domu.