Številka revije
Etnolog 26 (2016)
Strani
Članek v pdf obliki
PDF icon Prenesi pdf datoteko (215.84 KB)

"Allstarke so pa malo dlje ostale" : čevlji kot del materialne kulture

Materialna kultura predstavlja sestavni in neločljiv del kulture in družbe ter posameznikov in skupin. Za razumevanje družbenega sveta je torej razumevanje njegove materialne komponente nujno. V luči raziskovanja materialne kulture prispevek obravnava različne aspekte (družbenega) življenja izbranega tipa obutve, tj. allstark, ki jih opredeljujem kot športno obutev za prosti čas. S sintezo pripovedi o izbranih čevljih in njihovih lastnikih izpostavim izstopajoče segmente dvosmernega odnosa, ki se neprestano vzpostavlja med materialnim okoljem in ljudmi. Izkaže se, da so čevlji del tega, kdo smo in kdo postajamo. So "ogrodja" preko katerih se soočamo s svetom pod stopali, hkrati pa s svojo materialnostjo določajo tudi, kako ta isti svet občutimo.