Konferenca
sreda, 29. november 2017 - 9:30
4 ure

Promocija smernic projekta COME-IN! - Cooperating for Open access to Museums – towards a widEr INclusion

Vabljeni ste na predstavitev smernic projekta »COME IN! (VSTOPITE!): Sodelovanje za večjo dostopnost muzejev  osebam s posebnimi potrebami«, ki ga sofinancira program Srednja Evropa.

Predstavitev bo v Slovenskem etnografskem muzeju, Metelkova 2, v Ljubljani. Sodelujoči projektni partnerji: Občina Piran, iz Italije Srednjeevropska pobuda iz Trsta ter Arheološki muzej v Vidmu, bodo osvetlili koncept projekta, predstavili smernice projekta »VSTOPITE!« in prikazali prvi primer dobre prakse v Vidmu.

Predstavitev je namenjena vsem deležnikom in odločevalcem na tem področju, saj projekt želi sodelovati pri spremembi družbenega pristopa do oseb s posebnimi potrebami: od problema do novih razvojnih možnosti za muzeje. Projekt spremlja štiri vrste dostopnosti: fizične, informacijsko-komunikacijske, socialne in ekonomske.

Dostopnost je kulturno načelo, ki vpliva na vse dejavnosti v vsakdanjem življenju; v skladu z novejšim pogledom bi morali načelo dostopnosti upoštevati pri vseh vidikih posameznikovega zasebnega in javnega življenja. Koncept dostopnosti in pravica do dostopnosti morata veljati v širšem smislu: vsak posameznik ter njegove različne potrebe in sposobnosti, morajo biti upoštevani; vsakemu posamezniku mora biti zagotovljena pravica do samostojnega in varnega dostopa do izdelkov, okolij, sistemov in storitev.

Predstavili bomo:
-        vzpostavitev mreže v kateri bodo muzeji in organizacije za ljudi s posebnimi potrebami, akademske ustanove in javne ustanove;
-        ustanovitev blagovne znamke za muzeje prijazne do ljudi s posebnimi potrebami.
-        Občina Piran bo izvedla pilotni projekt, in sicer postavitev klančin za lažjo dostopnost do kulturne dediščine v Piranu.

Program:
09:30 – 9:45 Uvod Anna Marconato, projektni manager COME-IN! vodilnega partnerja Srednjeevropske pobude v Trstu (Italija), (prispevek v angleškem jeziku)

9:45 – 10:00 Predstavitev projektnih aktivnostih v Piranu, Alenka Popić, projektni manager Občine Piran

10:00-10:20 Predstavitev Smernic COME-IN! guidelines for accessible and inclusive museum, Martina Gamboz, projektna sodelavka Občine Piran

10:20 – 10:40 Prva uporaba in preverba smernic v Vidmu (Udine), Dr. Paola Visentini, kustosinja Arheološkega muzeja v Vidmu (prispevek v angleškem jeziku)

Organizator dogodka: Občina Piran

Za dodatne informacije: