Filmografija SEM / Usak dabi soj par kokr tica

Usak dabi soj par kokr tica
Klasifikacija
Filmski zapisi
Baška grapa: Bača, Petrovo Brdo, Podbrdo, Porezen, Stržišče, Trtnik, 1994.
Zamisel Nadja Valentinčič Furlan, pogovore vodi Sašo Bizjak, snemanje Nadja Valentinčič in Franjo Drole, montaža Nadja Valentinčič, produkcija Avdiovizualni laboratorij ZRC SAZU, Zveza organizacij za tehnično kulturo Slovenije, 1994, digitalizacija in obnova filma Slovenski etnografski muzej, 2006. VHS, (DVD izdaja), 27,5 minut.

Pripovedovalci iz zgornjega dela Baške grape obujajo spomine na svoje poroke v prvi polovici 20. stoletja.

Narečne pripovedi Marije Bizjak, Ivanke Čufer, Janeza Kovača, Jožefe Mlakar, Karle Torkar, Janeza Trojerja, Tereze Trojer in Jolande Zgaga poleg življenjskih usod razkrivajo tudi posebnosti družbenega in političnega življenja obmejne regije. Baška grapa je bila kot del Primorske med obema vojnama namreč priključena Kraljevini Italiji. Film je bil posnet na 8. alpskem mladinskem raziskovalnem taboru Podbrdo 1993, od leta 2008 pa je sestavni del razstave v Jakovkni hiši v Podbrdu, ki jo je pripravila Karla Kofol iz Tolminskega muzeja.